Kiedy od sprzedaży licencji płaci się VAT
To, jak będzie wyglądało rozliczenie, zależy od tego, czy licencję do oprogramowania sprzedaje przedsiębiorca, czy indywidualny twórca.
Rosnący rynek sprzedaży oprogramowania B2B oraz B2C stwarza niezrównane okazje do zarobku, tak dla dużych przedsiębiorstw, jak i indywidualnych profesjonalnych twórców. Z tego też powodu warto zapoznać się z zasadami opodatkowania VAT sprzedaży licencji oprogramowania, szczególnie że są one odmienna dla różnych podmiotów.
Dualizm opodatkowania
Na wstępie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako „ustawa o VAT”), opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Z kolei, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tak więc, świadczenie usług zostało zdefiniowane na gruncie VAT w sposób negatywny – tj. każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów stanowi świadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta